Prehranom protiv depresije

  Pridržavajte se strukture obroka:

 Ako je moguće, pobrinite se da redovito imate tri glavna obroka. Ne preskačite obrok, ali nemojte ni grickati između. Dobri pomagači za više strukture su tjedni planovi i popisi za kupovinu. Možda biste trebali razmisliti o tome tko vam može pomoći da redovito jedete svježu i zdravu hranu. 

Vježbanje svjesnosti: 

Jedite svjesno, s užitkom, bez negativnih osjećaja. Budite dobri prema sebi. Dajte svom tijelu ono što mu je potrebno. Trening svjesnosti može pomoći. Jedite protuupalne namirnice. 

Smanjite unos "praznih" ugljikohidrata (slatka pića, lagana peciva, hrana s visokim udjelom šećera), umjesto toga birajte proizvode od cjelovitih žitarica s visokim udjelom vlakana. Zasititi će  vas i podržati zdravu crijevnu floru. Postupno povećavajte unos proteina i povrća. Preporučuju se biljni proteini iz orašastih plodova, sjemenki, mahunarki i gljiva. Povrće, voće i bilje osiguravaju protuupalne fitokemikalije. Omega-3 masne kiseline sadržane osobito u masnoj morskoj ribi (losos, haringa, skuša), kao i u lanenom i orahovom ulju pomažu organizmu u borbi protiv upala. 

Hitni obrok: Pripremite se za "crne dane", pripremite zdrave slatkiše, na primjer orašaste plodove, čips od povrća ili tamnu čokoladu, eventualno zasitan medicinski proteinski shake.

 Pijte dovoljno: Pijte prije nego što ožednite – ukupno dvije litre dnevno ili više. Preporučuje se voda i nezaslađeni čajevi, bez slatkih napitaka.

Kommentare

Beliebte Posts aus diesem Blog

Kako boje liječe - kromoterapija

Važnost minerala i vitamina u prehrani 2. dio